Politechnika Łódzka

Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych
                          i Optoelektronicznych

informacje ogólne

Laboratorium Technik Światłowodowych


Dnia 19 kwietnia br w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej zostało otwarte Laboratorium Technik Światłowodowych pod patronatem firmy Corning. W uroczystym otwarciu laboratorium uczestniczyli m. in. JM Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki, członek zarządu Corning Cable Systems Polska Sp. z o. o. Dariusz Lipiński a także wielu zaproszonych gości związanych z branżą optoelektroniczną.
Dzięki wspólnej inicjatywie Politechniki Łódzkiej i firmy Corning Cable Systems Polska Sp. z o.o. udało się stworzyć nowoczesne laboratorium dydaktyczne, w którym studenci miają możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym osprzętem światłowodowym dostarczanym przez lidera branży telekomunikacyjnej firmę Corning.
Laboratorium przygotowane jest do prowadzenia badań w dziedzinie fotoniki oraz telekomunikacji światłowodowej i umożliwia między innymi:
  • badanie właściwości nowoczesnych światłowodów włóknistych dla sieci FTTH
  • badanie elementów sieci teleinformatycznych
  • badanie osprzętu światłowodowego na potrzeby DC
  • testowanie nowych standardów telekomunikacyjnych poprzez budowę i badanie teleinformatycznych optycznych sieci odniesienia;
Wspólny projekt Politechniki Łódzkiej i firmy Corning ma wielowymiarowy charakter. Opiera się przede wszystkim na jak najszerszym wykorzystaniu wiedzy praktycznej wiodącego producenta systemów światłowodowych w dydaktyce uczelni a także na ukierunkowaniu badań naukowych prowadzonych w Katedrze pod potrzeby firmy Corning. Tak poprowadzona współpraca przyczynia się do poprawy jakości kształcenia studentów, sprzyja rozwojowi firmy Corning a przez to zwiększa konkurencyjność Regionu Łódzkiego.
Corning Cable Systems Polska Sp. z o.o. jest wiodącym producentem kabli światłowodowych i osprzętu telekomunikacyjnego z siedzibą w Strykowie. Firma jest jednym z największych pracodawców województwa łódzkiego, zatrudniającym ponad 1500 osób. Corning Cable Systems Polska Sp. z o.o. jest częścią amerykańskiego koncernu z ponad 150-letnią tradycją z główną siedzibą w mieście Corning w stanie Nowy Jork. Głównymi klientami Corninga są największe firmy telekomunikacyjne na świecie, np. Deutsche Telecom, British Telecom czy hiszpańska Telefonika. Produkcja firmy opiera się na najnowocześniejszych technologiach rozwijanych przez korporacyjny oraz lokalny dział Badań i Rozwoju (R&D).
Ważnym aspektem nawiązanej współpracy jest także organizowanie i prowadzenie praktyk oraz staży studenckich, dzięki czemu wielu absolwentów Politechniki ma możliwość kontynuowania kariery zawodowej w firmie Corning.

laboratorium

Laboratorium Technik Światłowodowych

 
 

napisali o nas

Paweł Patora

List intencyjny o współpracy Politechniki Łódzkiej z firmą Corning Cable Systems Polska podpisali Dariusz Lipiński, członek zarządu tej firmy, i prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ.

Corning Cable Systems Polska Sp. z o.o. jest częścią amerykańskiego koncernu, mającego 160-letnią tradycję. W 1851 roku w mieście Corning w stanie Nowy Jork powstała firma szklarska, której kontynuatorem jest dziś Corning Incorporated, zatrudniający prawie 25 tys. pracowników w ponad stu fabrykach na całym świecie.
Koncern produkuje m.in. szkło odporne na zmiany temperatury, wysokiej jakości sprzęt laboratoryjny, włókna optyczne, ekrany telewizyjne, szkło LCD do komputerów i płaskich paneli TV, a nawet szkło na szyby promów kosmicznych. Klientami firmy Corning Cable Systems, produkującej światłowody i osprzęt dla przemysłu telekomunikacyjnego są największe firmy tej branży, m.in. Deutsche Telecom, British Telecom i Tele-fonica.
W roku 2001 Corning Cable Systems otworzył fabrykę w Łodzi, którą w 2006 roku przeniósł do Strykowa, do nowego budynku o powierzchni 43 tys. mkw. Dziś polska fabryka CCS przekształciła się z montowni w prężną firmę innowacyjną, która zatrudnia ponad 1500 pracowników, a wśród nich wielu absolwentów Politechniki Łódzkiej.
List intencyjny przewiduje organizowanie i prowadzenie praktyk oraz staży dla studentów PŁ na terenie firmy Corning. Takie działania już trwają, ale podpisany wczoraj dokument ułatwi ich zintensyfikowanie.
- Cieszymy się, że Politechnika Łódzka pozyskała jako partnera firmę, której produkcja opiera się na najnowocześniejszych technologiach - mówi prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ. - Innowacyjna uczelnia musi mieć jak najwięcej kontaktów z biznesem, w którym finalny produkt jest efektem innowacyjnej myśli.
Również we wtorek otwarto nowoczesne laboratorium technik światłowodowych w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Szef tej katedry prof. Zbigniew Lisik i Dariusz Lipiński z CCS podpisali umowę, zgodnie z którą firma CCS obejmie patronatem nowe laboratorium. Utworzono je wysiłkiem obu partnerów, a będzie służyło zarówno do kształcenia inżynierów o specjalności optoelektronika, jak i wspólnym pracom na rzecz przemysłu.

copyright (c) 2009